Ramazan-ı Şerif bereketiyle tekrar geldi.Peki Ramazan ve Kur’an arasındaki derin bağlantıyı hiç düşündünüz mü ?

İlk teravih ile kendisini karşılayacağımız, ilk sahura kalkarak kendisine hazırlık yapacağımız Ramazanın arifesinde kendimize bir söz vermeliyiz.

“Bu ay içerisinde Kur’an ile olan münasebetimi artıracağım”

Peki Ramazan ayını bukadar önemli kılan nedir?

Burada en önemli husus Rabbimizin Ramazan ayına ayrı bir önem,ayrı bir hususiyet tanımasından kaynaklıdır.Bu ayda Kur’an insanlığa indirilmeye başlanmış,karanlıklardan aydınlığa geçisin ilk damlaları yeryüzüne düşmeye başlamıştır.

Daha gelen ilk ayette ‘OKU’ denilerek insanın kendini okumasını,kâinatı okumasını,yaratılanı okumasını ve Rabbinin ayetlerini okumasını istenmiştir.

شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِيَ أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى

لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ فَمَن شَهِدَ مِنكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْه

“(O sayılı günler, Ramazan ayı), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin.”(1)

Ramazanlarda neden mukabele okunur?

Bizler yaptığımız ibadetlerin hepsinin bir temeli ve dayanağı olduğuna iman eden inanmış kimseler olmalıyız.Ramazanlarda camilerimizde okunan mukabelelerin bir ata,dede geleneği değil özel bir sebebi olduğunu bilmemiz gerekir.

Kur’an Ramazan ayında inmiştir. Ramazan Kur’an ayıdır. Bu ayda Peygamber Efendimizle Cebrail bir araya gelirler Kur’an-ı Kerimi okurlardı. Bugün hem evlerimizde hem de camilerimizde okuduğumuz mukabelelerin çıkış noktası budur. Peygamberimiz (s.a.v.) ve Cebrail (a.s.)’ın sünnetini bugün Ramazan münasebetiyle tekrar etmekte ve bu önemli buluşmayı bizlerde gerçekleştirmekteyiz.

İçinde bin aydan hayırlı bir gece barındırmaktadır.

Kuran bir aya on bir aydan daha fazla değer katmıştır. O ayı (ramazan ayını) on bir ayın sultanı yapmıştır. Yine Kuran bir günü bin aydan daha hayırlı kılmıştır. Kendisinde inmeye başlayan Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Kuran-ı Kerimde Kadir Süresinde şöyle buyrulmaktadır.

إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ {1} وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ {2} لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ {3} تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ  وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ {4} سَلَامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ

“Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”(2)

İçinde inmiş olan ayı on bir ayın sultanı yapan, içinde inmiş olduğu günü bin aydan hayırlı yapan Kur’an-ı Kerim içinde, yaşamında ve hayatında olduğu insanı ise insanlar içinde kıymetli yapar, hayırlı yapar.

Ramazan ayında tutulan oruç ne anlam ifade etmektedir?

 Bir kutsî hadiste yüce Allah “Oruç benim içindir ve karşılığını da ben veririm.” veya, “karşılığı da benim kendimim. buyuruyor. Hz. Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Yüce Allah buyuruyor ki: ‘Sabır hariç insanların bütün iyi amellerine on kattan yedi yüz kata kadar sevap verilir. Sabrın mükâfatını ise, ben vereceğim.’ O hâlde, sabrın sevabını sadece yüce Allah bilir, sabır ise oruçtur.”

Kur’an-ı Kerim’in ‘el bakara’ süresi 183, 184, 185. ayetleri der ki: “Ey iman edenler! Sizden öncekilere oruç nasıl yazıldıysa günahtan sakınasınız diye size de öyle yazıldı. Yani farz kılındı. Oruç günleri sayılıdır. İçinizden her kimse hasta veya yolcu ise, tutmadığı günler sayısı kadar oruç tutar. Oruca dayanamayan kimse bir fakir yemeği fidye eder. Her kim hayır işlerse bu hal onun için hayırlı olur. Sizin için oruç tutmak daha hayırlıdır.

Bu durumdan anlıyoruz ki oruç “ALLAH İÇİNDİR” yani, Allah’ın bizim orucumuza ihtiyacı yoktur,lakin biz Allah’ın rızasına mazhar olmak için bizim oruç tutmaya ihtiyacımız vardır.

Allah’ın bukadar enemniyet verdiği ve içerisinde Kadir gecesi gibi bir gece barındıran,kudsiyeti ayetler ile anlatılan ay işte geldi…

RAMAZAN AYIMIZ MÜBAREK OLSUN.

Kur’an-ı en güzel okuyan seslerinden başında gelen Abdulbasit Abdussamed’in ramazan ayetlerini okuduğu bu tilaveti mutlaka dinleyelim.