Mutlaka herkes, insanların dinlediği ve sevdiği meşhur hafızlar gibi Kur’an okumak isterler.Fakat bu zannedildiği kadar kolay mıdır ? Nasıl güzel okunur ?

Allah her insana farklı farklı yetenek ve kabiliyetler vermiştir. Dünya’nın en iyi oyuncusu, en iyi futbolcusu, en iyisi olanların hayatlarına baktığımız zaman, en iyi oldukları dallarda özel bir ilgi ve kabiliyetlerinin olduğu gerçeğini göreceksiniz.

Ülkemizde hep örnek gösterilir, eğer İbrahim Tatlıses, Kur’an okusaydı, dünya çapında bir hafız olur muydu ? Abdussamed‘i geçer miydi ? gibi vesaire bir sürü yorum yapılmıştır.

Bir alanda yeteneğinin olması, insanı o alanda en iyisi olacağı anlamına tabiki gelemez. İlgili eğitimleri alması, en azından doğru kanalize edilmesi önemlidir.

Kendisine örnek aldığı ve izinden gittiği kişilerde çok çok önemlidir.

Bizler yıllarca Abdussamed’i dinledik ve onun gibi okumaya çalıştık.Fakat Abdüssamed’in yaşlılık dönemi okuyuşlarının, belki yanına bile yaklaşamadık kalite olarak.Çünkü onun sesinde Allah’ın insanlara sevdirdiği özel bir hâlâvet vardı.

Peki bizler Kur’an-ı Kerimi nasıl güzel okuyabiliriz ?

Kur’an Kerimi güzel okumak ne demektir, öncelikle bunun tanımı doğru yapmalı ve anlamalıyız.

Güzel okumaktan hemen önce, telaffuz etmemiz gereken başka bir durum söz konusudur ki, oda doğru okumaktır.

Doğru okumanın açılımı ise şundan ibarettir. Harflerin mahreci, telaffuzunu belli kurallar ölçüsünde (tecvid) , doğru şekilde çıkararak okuyabilmektir.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin, en önemli unsurlarından birisi, ölçüdür.

Bu unsurlardan sonra ise güzel okuma dediğimiz, ses ve makamı etkili ve doğru kullanarak okuma gelmektedir.

Nasıl güzel okuyabilirizin formülü ise şudur ;

Güzel Okuma = Doğru Okuma + Ölçü + Ses Ve Makam Hakimiyeti

Peki , formülde ki herşeye sahipsiniz, bunlar sizi dünya çapında tanınan bir okuyucu yapmaya yeterli midir ?

Tabiki hayır. Dünya çapında sevilen ve tanınan bir okuyucu olmanın en büyük sırrı ihlas‘tır.

Okunan Kur’an-ı Kerim’in manasına vakıf olmak ve bu manaya yönelik bir huşu içerisinde ihlasla okuyabilmektir.

” وَرَتِّلِ الْقُرْاٰنَ تَرْت۪يلاًۜ “

Kur’an’ı tane tane, hakkını vererek oku.(Müzzemil Süresi 4)

Ülkemizin yetiştirdiği en önemli hafızlardan birisi olan İsmail Biçer (Allah Rahmet Eylesin) Hocaefendinin hocası Reisül Kurra Abdurrahman Gürses ‘tir. Yani ilim yuvası bir yerden yetişmiş, nadide bir hafızdır.Okuyuşlarının en önemli özelliği ise ihlas ve ciddiyettir.

Abdulbasit Abdussamed’in okuyuşlarına baktığınız zaman, tilavetlerindeki duruşu, vakuru, ciddiyeti ve ihlasını görebilirsiniz.

Demekki ses,makam,tecvid,talim gerekli, fakat bunların yanında okunan kısmın manasına vakıf olmak ve bu ruh haline bürünerek okuyabilmek gereklidir.

Bu ruh hali ise, sizi zaten ihlaslı kılacak en önemli şeydir.

Herkes Güzel Kur’an Okuyabilir mi ?

Her insanın ilgili tüm eğitimleri alabilmesi olanaksızdır.Müslüman olarak Kur’an-ı Kerimi güzel okumaktan çok, onun içeriğini hayatımıza yansıtmakla mükellefizdir.

Fakat manasına vakıf olan olmayan herkesin, Kur’an-ı Kerimi güzel bir sesten dinlemesi, onun manevi duygularını yükseltir. Bunun yanında, Allah kelamının her harfinin muciz olması insanın gönlünde mutlaka uhrevi duygular uyandırmaktadır.

Kur’an-ı müslüman olsun veya olmasın her kim güzel bir sesten dinlediğinde gönlünün yumuşadığını, anlamasa bile gözlerinin dolduğunu görmektesiniz.

Öncelikle imkanı olan, mutlaka medrese,Kur’an kursu veya civarında bulunan camilerde ki hocalarımızdan destek almalılar.

Makamsal olarak kendini geliştirmek isteyenler mutlaka meşhur hafızları devamlı dinlemeli ve okudukları şekilde okumaya çalışmalıdır.

Önce okuduklarınız belki hiç hoş olmayacaktır.Ama zamanla düzelmeye başladığını göreceksiniz.

Dinlemek derken, saatlerce dinlemekten bahsediyorum.Çünkü başka türlü kulağınıza o makamlar oturamaz.Yani taklid ile başlamak tahkike yani kendi okuyuş tarzınıza bir zemin bir yol oluşturacaktır.

Velhasıl sizlere tavsiyemiz mutlaka Kur’an ile hemhal olun.Arapçasını benimseyip manasını merak edin.Merak edin ki, elinizin altında nasıl bir hazine olduğunun farkına varın.

İnternet üzerinde bizim sayfalarımızdan Kur’an okuma ve dinleme kültürü konusunda istifade edebilirsiniz.

Youtubehttps://www.youtube.com/kuranmeclisi

Facebookhttps://www.facebook.com/kuranmeclisi

İnstagramhttps://www.instagram.com/kuranmeclisi