Günüzümüzde organize ve edilen ve onlarca Kur’an okuyucusunun bir araya gelip Kur’an okuduğu buluşmalar neden önemli ?

Son yıllarda ülkemizde kısıtlı bir kaç grup tarafından yapılmaya çalışılan ve binlerce insana ulaşan Kur’an aşıkları buluşmaları gençler arasında çok seviliyor. Özellikle genç ve kabiliyetli, hafız ve kâriler bu gibi platformlarda Kur’an okutularak Kur’an okuyucusu olma yolunda teşvik ediliyor.

Dünyanın muhtelif yerlerinde sıkça yapılan bu gibi organizasyonlar, malesef ülkemizde sadece belirlenmiş kişilerin ve tavrın gençlere örnek olarak sunulup, sonrasında unutulmasından öteye geçmiyor. Tabana gençlere dokunmuyor vesselam.

Ülkemizde 2017 yılında Kur’an Meclisi platformunun binlerce insana ulaştığı ve ilkini İstanbul/Pendik ‘te yaptığı Kur’an buluşması, hala insanların hafızasında ki yerini koruyor.

İranlı meşhur Kâri Vahid Nazarian ve ülkemizin seçkin hafızları bir arada.

Kur’an Meclisi platformu, internet üzerinde milyonlara ulaşan canlı yayın programları ve hazırladığı özel video serileri ile bu işi yapmak isteyen gençlere örnek oluyor.

Peki bu Kur’an buluşmaları neden bu kadar önemli ?

Bilindiği üzere peygamber efendimizin meşhur hadislerinden birisi ; “Sizin en hayırlılarınız, Kur’an’ı öğrenen ve öğretenlerinizdir.” (Buhârî, Fezâilü’l-Kur’ân 21) şeklindedir. İnsanları Kur’an tilaveti sevdası ile bir araya getirmek, kardeşlik bağlarını güçlendirmek, daha önemlisi Allah’ı zikretmenin en büyüklerinden olan Kur’an tilavetini gerçekleştirmek kadar güzel bir toplanma şekli olamaz heralde.

Bunlara ilaveten, eğer birde insanları okunan ayetleri düşünmeye ve yaşamaya teşvik etmekte yapılırsa, ülkemizce bilinen bir tabir ile “tadından yenmez” diyebiliriz.

Kur’an aşıkları, okuyucuları, sevenleri tarafından gerçekleştirilen bu organizasyonda 2 gün boyunca, dünyanın ve ülkemizin sevilen hafızları doyumsuz Kur’an tilavetleri gerçekleştirmişlerdir.Ayrıca bu tilavetler internet üzerinden tam 6 saat boyunca canlı olarak yayınlanmıştır.

Program yapılan yerde yatılı olarak kalma imkanının olması ise, bu muhabbetin gecelere ve sabahlara kadar taşmasına vesile olmuştur.

O gün programa katılan Suriyenin meşhur okuyucularından olan Zeki Al Asali, duygularını şu şekilde dile getirmiştir. (bakınız aşağıdaki video)

Programın diğer videolarına bu LİNK ‘e tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bu ortamlarda bulunan dinleyicilerin büyük bir kısmı Kur’an aşıklarından oluşması sebebiyle, sabah erken saatlerde başlayarak gecenin geç saatlerine kadar sürmüş ve dinleyenlerden en küçük bir fire veren olmamıştır.

Malesef camilerimizde, namazın ardından okunan Kur’an tilaveti 5-10 dk yı geçtiği zaman insanlarda homurdanmalar, kalkıp uzaklaşmalar oluşmaktadır. Halbuki Kur’an tilaveti için en uygun yerler mescidlerdir.Ülkemizin elhamdülillah binlerce mescidi bulunmaktadır. Özellikle genç çocuklarımızın, dünya çapında dereceler almasından ziyade dünya çapında bilinen ve rağmet edilen sürekli çağrılan kişiler olması önemlidir.

Dünyanın muhtelif yerlerinde yapılan Kur’an yarışmaları, siyasi bazı dengelerin gölgesinde yapılmakta ve her yıl her ülke kendi birincilerini çıkarmaktadırlar.

Eskiden bu gibi dünya dereceleri alan kimseler az ve öz olurdu. Lakin bugün baktığımızda her ülkede yüzlerce dünya birisincisi etiketi ile dolaşan Kur’an okuyucuları vardır.

Burada aslolan, ülkemizi dünyanın her yerinde temsil edebilecek vasıflı ve kaliteli Kur’an okuyucularını yetiştirmektir. Bugün Kur’an kârileri sayılmaya başlandığı zaman İran’da bu işin içinde ilk sıralarda sayılmaktadır.

Sebebi ise, küçük yaşlardaki çocukların, bizim yılda bir kez bile yapamadığımız bu Kur’an aşıkları buluşmalarına belli bir yaşa gelene kadar yüzlerce kez katılmış olmasıdır.

İranlı altın sesli çocuk Umid Haseni Zade

Bu gibi meclislerde yetişen, toplum önünde küçük yaştan itibaren Kur’an okumaya teşvik edilen ve buna devam eden gençlerin, dünya çapında marka olması kaçınılmazdır.

İran dediğimizde aklımıza onlarca isim gelmektedir.(Ebul Kasimi, Shakirnejad, Tusi, Vahid Nazarian vb…) Fakat farklı ülkere giderek oralarda Türkiyeden meşhur bir Kâri ismi biliyor musunuz, dediğimizde sadece yüzümüze bakmaktadırlar.

Bunun sebebi elimizdekileri iyi değerlendirememiz ve istisna bile olsa çıkan değerlere gerektiği gibi sahip çıkmamamızdır.

Halbuki bu topraklar Kur’an ile Hafız ile yoğrulmuş topraklardır. Kur’an en güzel yazanların olduğu bu topraklarda en güzel okuyanlar neden çıkmasın ? Neden Abdussamedler, Mustafa İsmailler, Minşaviler çıkmasın ?

Bizlerde Kur’an Meclisi olarak işin bir ucundan tutarak ve bu buluşmaları organize ederek gençlerimize ulaşmak, tecrübeli büyükleri yanlarında onlara da söz hakkı vererek teşvik etmek için birşeyler yapıyoruz.

Önümüzde ki günlerde yine Ankara da küçükte olsa Merhum Hafız Mustafa İsmail’i Anma programı adı altında bir buluşma tertip ediyoruz inşallah.

Not : Programımız sadece ERKEKLERE yöneliktir.

Bu program, ülkemizden onlarca hafızın katılacağı coşku dolu bir kardeşlik ortamının oluşmasını hedeflemektedir. Özellikle genç kardeşlerimizin bu gibi programları katiyen kaçırmamalarını tavsiye ediyoruz.

Sosyal medya gücü çok önemlidir !

Sosyal medyanın büyük bir güç olduğu artık kaçınılmaz bir gerçektir. Bu kapsamda Kur’an Meclisi olarak Instagram,Youtube,Facebook gibi platformlarda, milyonlara ulaşan video içerikler ve paylaşlaşımlar yapmaktayız.

Özellikle sesleri ile Kur’an-ı Kerim’e hizmet eden meşhur hafızların hayatlarını ele aldığımız video serileri youtube ve facebook üzerinde, milyonlarca kişi tarafından izlenmiş ve paylaşılmıştır.

Bu hizmetlerin yanında yakında yayınlamayı düşündüğümüz bu alanda Türkiye’de ilk olan mobile uygulama ile, dünyanın bilinen tüm Kur’an Hafızlarının Kur’an tilavetlerini içeren muhteşem bir arşivi sizlerin hizmetine sunuyoruz.

Nihai olarak sizlere şunu belirtmek isteriz. Bizler Kur’an-ı Kerim’e hizmet edenlerin mükâfatını Allah’tan bekleyen kimseleriz. Yaptığımız bu çalışmalardan hiç kimse evini ocağını geçindirmemektedir.

Daha iyi hizmet sunabilmek adına, bazı ihtiyaçlarımız bulunmaktadır. Ankara ‘da kalıcı , sohbet yapabileceğimiz Kur’an okuyabileceğimiz, buluşmalarımızı tertip edebileceğimiz bir mekan gibi.

Programlarda kullanılmak üzere lazım olan kamera ekipmanları gibi. Kurduğumuz bu gibi sitelerin hosting ve domain ihtiyaçları gibi. Bazı ihtiyaçlarımız bulunmaktadır.

Bu kapsamda bizlere destek olmak isteyen gönül dostlarımız bizimle iletişime geçebilirse çok mutlu, memnun ve mesrur oluruz.

İletişim için : Kur’an Meclisi Facebok Sayfamız

Email : kuranmeclisitv@gmail.com

Küçük bir bağış için : https://www.patreon.com/kuranmeclisi