Malezya’da gözleri görmeyen bir kardeşimizin okuduğu Kur’an tilaveti izlenme rekorları kırıyor.

Dünyaca ünlü hafız Mustafa İsmail’in okuduğu tarzda Kur’an okuyan âmâ hafız, yaşının küçük olmasına rağmen makamlarda yaptığı ince nağmeler ile dinleyenleri kendisine hayran bırakıyor.

Gözleri görmeyen insanlar ile ilgili olarak peygamber efendimiz Hz.Muhammed (S.a.v) Allah tarafından ayetle uyarılmıştır.

Hz. Muhammed’in Allah tarafından uyarılmasına neden olan kişi Abdullah İbn Ümmi. Mushaftaki sıralamada 80, iniş sırasına göre 24’üncü sure adını, “Suratını astı” anlamına gelen “Abese” sözcüğünden alıyor. Bazı İslam kaynaklarında, Abdullah’ın özrüne atıfla “A’ma” adıyla da anılıyor.

Peygamber efendimiz rahatsız olunca

Rivayet şöyledir: “Bazı Mekkelilere İslam’ı tebliğ ettiği sırada Hz. Muhammed’in yanına gözleri görmeyen Abdullah gelir; ayetlerden bazılarını kendisine açıklamasını ister. Sözlerinin kesilmesinden rahatsız olan ve tebliğinin etkisinin azalacağını düşünen Hz. Muhammed, Abdullah’a ilgi göstermez. Bu ilgisizlik, Hz. Muhammed’e, Abese Suresi’nin “uyarı” niteliği taşıyan ilk on ayetinin inmesine neden olur.

Belki o arınacaktı

Surenin ilgili ayetleri şöyledir: “Suratını astı, yüzünü çevirdi. Çünkü ona gözü görmeyen biri gelmişti. Sen nereden bileceksin, belki o arınacaktı. Yahut o öğüt alacak da öğüt kendisine fayda verecekti. Sen ise kendini her şeye yeterli görenle ilgileniyorsun. Onun arınmamasından sen sorumlu değilsin! Ama gönlünde Allah korkusu taşıyarak koşup sana gelenle ilgilenmiyorsun!”

Rabbimin azarlaması

Ayetin Hz. Muhammed üzerindeki etkisi ise “…Zaman zaman Abdullah’ı gördüğünde ‘Kendisinden dolayı rabbimin beni azarla­dığı şahsa merhaba!’ diyerek ona iltifatta bulunduğu rivayetiyle İslam tarihindeki yerini aldı.

Âmâ kardeşimizin taklid ettiği Mustafa İsmail tilavetini aşağıdan dinleyebilirsiniz.