TRT Güzel okuma yarışmasının dün gece yayınlanan 3.Bölümüne Kurra Hafız Cihan Kodal hocanın okuyuşu adeta damga vurdu.

Kurra Hafız Cihan Kodal hocamızın dün gece yayınlanan bölümde yapmış olduğu enfes Kur’an tilaveti dinleyenleri adeta büyüledi.

Okuyuşunda ki ustalık,sakinlik ve görüntüsü ile insanları kendisine hayran bırakan Cihan Kodal jüriden en yüksek puanlarından birisini alarak günün birincisi oldu.

Kendisini takip eden ve tanıyanlar yıllardır bu tarz başarılı performanslarına şahit olmuştur.Lakin dün gece yaptığı okuyuş ile, 15 yıldır meşhur hafız Mustafa İsmail ekolünü takip etmesinin kendisinde oluşturduğu ustalığı birkez daha bizlere ve genç kardeşlerimize göstermiş oldu.

Kurra Hafız Cihan Kodal, Samsun’un Bafra ilçesinde görev yapmaktadır.Kendisi aslen Alaçamlıdır.Yıllardır Kur’an tilavetleri yapmakta,her yıl okuyuşlarının üzerine koyarak bu husustaki ilmini artırmaya devam etmektedir.

Kendisi ile yıllarca hem yol arkadaşlığı hemde ev arkadaşlığı yapan Fatih İmdat, Cihan Kodal için şunları söylemektedir ;

“Cihan hocamız özellikle Mısır tavrının Türkiye de bilinen en önemli temsilcilerinden birisidir.Mustafa İsmail edası ile yaptığı okuyuşlar insanların gönüllerini titretmektedir.Kendisinin yıllar önce (Yaklaşık bir 10 yıl) forum sitelerine bir tilavetini yüklemiştik.Fakat isim yazmamıştık.Bu tilavet öyle bir ilgi görmüştü ki aylarca kim olduğu hakkında büyük tartışmalar yaşanmıştı.Bu tartışmaların sebebi ise 10 yıl önce dahi mısırın meşhur hafızları kadar profesyonel Kur’an okuyor olabilmesinden idi”

TRT ekranlarında yayınlanan yarışmacıların özellikle İstanbul tariki ağırlıklı okuyuculardan oluşması,özellikle arap tavrı tilavet severleri ciddi bir beklentiye sokmuştu.Bu beklentilere karşılık verecek derecede bir tilavet gerçekleştiren Cihan Kodal tüm jüri üyelerinin takdirini kazanarak,arap tavrı tilavet severleride sevindirmiş oldu.

Ülkemizin güzide Kurralarından Hafız Ahmet Tayyar hocamız Cihan Kodal için şu ifadeleri kullanıyor :

“Cihan Kodal; tavrı, eda ve sadâsıyla Kur’ân tilavetinde çok önemli bir yere sahip karilerimizdendir. Sesindeki halâvet sâmîi bıkmadan usanmadan dinlemeye sevkediyor. Bu sadece memleketimiz için değil âlem-i islam için bir değerdir. Bu değerler kolay yetişmiyor. Sahip çıkılmalı…”

Yine ülkemizin en önemli hafızlarının başında gelen Dünya1.si Hafız Mustafa Özcan Güneşdoğdu Cihan Kodal için 2007 yılında tam 10 yıl önce, gözyaşları içerisinde Samsunda yapılan bir program sonrasında sahneden şu cümleleri dinleyenlere iletmişti :

“Bu delikanlımız,ilerde dünya çapında çok önemli bir okuyucu olacak”

Sosyal medya üzerinde neredeyse patlama yaşanan gecede meşhur üstad ve hocalarımızın kendisi için yaptıkları yorumlar şu şekilde idi;

Bunun gibi birçok yorumu Facebook/KuranMeclisi sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Facebook üzerinden yapılan Kur’an Meclisi Canlı yayınlarının daimi katılımcılarından olan Cihan Kodal’ ın bir çok tilavetini Youtube sayfamızda bulabilirsiniz.

Cihan Kodal hocamızın katıldığı 3.Bölümü aşağıdan izleyebilirsiniz.

Hafız Cihan Kodal – TRT Kur’an Güzel Okuma… paylaşan: kuranmeclisitv